Державне підприємство
Хотинське
Лісове господарство
Державне підприємство
Хотинське
Лісове господарство

Адреса лісгоспу:

60014, Україна

Чернівецька область,

місто Хотин,

вул. Гагаріна, 8

Електронна адреса:

Контактний телефон:

(037) 312-13-66

Графік роботи

  • Понеділок: 08:00-17:00
  • Вівторок: 08:00-17:00
  • Середа: 08:00-17:00
  • Четвер: 08:00-17:00
  • П'ятниця: 08:00-17:00
  • Субота: Вихідний
  • Неділя: Вихідний

На рівнині – сонце, а в горах – сніг

Буковинці саджають нові ліси.
– Звісно, воєнний стан в Україні і війна неабияк вплинули і на нашу роботу. Бо ми зараз теж працюємо на оборону країни і виконуємо необхідні завдання й плани. Але тим не менше, проведення лісокультурної кампанії зараз є одним із наших найважливіших та найвідповідальніших завдань, – розповідає начальник відділу лісового господарства та мисливства Чернівецького ОУЛМГ Володимир Пилип’юк. – У цьому році ми отримали низку природних сюрпризів. Бо наприкінці лютого – на початку березня на рівнині Буковини значно потеплішало. Була справжня відлига та весна. Це угіддя наших Сокирянського, Чернівецького держлісгоспів та низовинна частина угідь Берегометського держлісомисливгоспу. Тож там відразу почали саджати молоді дерева.

Такий досить ранній старт весни дозволив нам не лише провести лісовідновлення на ділянках рубок. Ми вже почали створення лісів «з нуля» за рахунок земель, що були непридатними для ведення сільського господарства, ярів, балок. Це в рамках екологічної ініціативи Президента України «Зелена країна». На жаль, у цьому напрямку роботи є певні проблеми. Починаючи з 2006 року під створення нових лісів уже використали фактично всі придатні для цих потреб нелісові землі Державного лісового фонду наданих управлінням держлісгоспів, а це 687 гектарів. Сподіваємось отримати під залісення ще земельні ресурси територіальних громад, але у воєнний час це буде непросто. Ми це розуміємо.

– Володимире Миколайовичу, наведіть, будь ласка, статистику, скільки вже посаджено сіянців та на якій площі? Чи достатньо в держлісгоспах садивного матеріалу?

– Станом на 24 квітня, в області засаджено вже 126 га лісових площ, у тому числі, 11 га нових лісів. Крім того, заходи з введення недостаючих головних порід вжито на площі 128 га. Отже, в рамках екологічної ініціативи Президента України «Зелена країна» на території області проведено заходи з лісовідтворення на загальній площі 254 га із саджанням 1 мільйона 25 тисяч шт. сіянців. Фактично, рівнину Буковини ми залісили повністю, з виконанням усіх доведених завдань.

На даний час садивним матеріалом забезпечені повністю. Зокрема в лісових розсадниках державних лісогосподарських підприємств вирощено 4,2 мільйона стандартних сіянців основних лісотвірних порід, зокрема, 56,7 тисячі стандартних сіянців із закритою кореневою системою. Варто зазначити, що сіянці із закритою кореневою системою є дуже цінним видом садивного матеріалу, що має повноцінну, непошкоджену кореневу систему та майже стовідсоткову приживлюваність на площах відтворення лісів. У результаті терміни відтворення лісового середовища та виконуваних ним захисних властивостей значно скорочуються, а якість новоствореного лісу значно підвищується. Враховуючи важливість застосування в ході проведення робіт із лісовідтворення саме садивного матеріалу із закритою кореневою системою, державними лісогосподарськими підприємствами вже в цьому році заплановано довести загальну площу теплиць до 710 квадратних метрів, на якій виростити не менше, ніж 150 тис. одиниць такого надзвичайно цінного в лісокультурному виробництві виду садивного матеріалу.

Крім того, працюємо на перспективу та закладаємо передумови вирощування стандартних сіянців у майбутньому. Для цього в минулому 2021 році лісівниками управління було заготовлено 19 тонн 621 кг насіння таких основних лісотвірних порід, як: дуб звичайний, ялина європейська, ялиця біла, бук лісовий, клен-явір, ясен звичайний, модрина японська та інші породи.

– Але в такий швидкий старт посадки лісів знову втрутилася природа?

– Березень та квітень на рівнині Буковини виявилися дещо дощовими та й прохолодними. З іншого боку, постійна волога в ґрунті є сприятливою для молодих сіянців. А ще це позитив у плані пожежної безпеки лісових угідь. А от у карпатських передгір’ях та самих горах сніг десь навіть і не танув, а десь знову випав. От взяти наш Путильський держлісгосп. Там досі в горах снігу де-не-де ще й по коліно. Тож про залісення там мови поки що бути не може. Тому у гірських районах Чернівецької області лісокультурна кампанія почнеться вже наприкінці квітня, а то й у травні. Все залежатиме від подальших погодних умов.

– Яким породам дерев зараз найбільше приділяють уваги чернівецькі лісівники і чому?

– Знову ж таки, ми відштовхуємося від особливостей лісорослинних та кліматичних умов. У горах все ж таки варто найбільше зберігати та приділяти увагу тим аборигенним породам дерев, які зростають тут ще з діда-прадіда століттями. Це – ялина, ялиця, бук. Водночас, у гірській місцевості нам вдається досягти ефективного природного поновлення. Та й у Карпатах ми вже майже відмовилися від суцільних рубок. Лише поступові. Тож понад 70% земель фонду лісовідтворення заліснюються саме природним шляхом.

Якщо брати рівнину, то там основні лісотвірні породи це – бук і дуб. Якщо взяти статистику, то в минулому році підпорядкованими управлінню держлісгоспами проведено заходи з відтворення лісів із перевагою головних порід: ялиці білої на 31% площ, ялини європейської – 26%, бука лісового – 26%, дуба звичайного – 13% та інших порід – 6%. Серед інтродуцентів експериментуємо із дугласією зеленою, модринами європейською та японською.

– Володимире Миколайовичу, чи проводили в цьому році акції щодо садіння лісу з громадськістю?

– Звісно, введення воєнного стану та певні обмеження перебування в лісових масивах у прикордонній зоні вплинули на це. Але громадськість, органи виконавчої влади, колективи шкіл, підприємств, установ та організацій зверталися. Цікавилися цим і вимушені переселенці з тих регіонів країни, де зараз найбільше лютує війна. Ми йшли назустріч. Тому, деякі акції, з дотриманням усіх вимог, відбуваються постійно, починаючи з 21 березня – Міжнародного Дня лісів, який є початком акції Держлісагентства України «Створюємо ліси разом».

Наймасштабніші заходи з садіння лісу були проведені у Сокирянському та Чернівецькому держлісгоспах На даний час за участю громадськості, членів учнівських лісництв, представників громадських організацій, депутатів рад різних рівнів було посаджено більше 200 тис. сіянців на загальній площі понад 30 га. До масових заходів із відтворення лісів долучилося понад дві тисячі осіб.

Крім того, в угіддях координованих управлінням державних лісогосподарських підприємств також було проведено заходи, приурочені Дню довкілля, який цього року відзначався 16 квітня. В рамках Дня довкілля лісівниками спільно з представниками громадськості було проведено заходи, спрямовані покращенню стану навколишнього середовища – саджання дерев і кущів, прибирання від сміття лісових масивів, берегів водойм, узбіч доріг, територій парків, скверів, алей, місць відпочинку, упорядкування територій, прилеглих до адмінбудівель, садиб, контор лісництв.

– Володимире Миколайовичу, розкажіть ще, будь ласка, про волонтерську діяльність лісівників Буковини.

– З початку повномасштабного вторгнення військ Російської Федерації на територію України державними лісогосподарськими підприємствами управління постійно надається допомога і здійснюється підтримка сил територіальної оборони та ЗСУ. За цей час нами було відправлено в зону бойових дій 6 мікроавтобусів із понад 30 тоннами вантажів (продуктів харчування, одягу, взуття, медикаментів, аптечок, ручних знарядь праці, будівельних матеріалів тощо), 33 автомобілі лісогосподарських підприємств та 14 автомобілів високої прохідності.

Для потреб проведення воєнних дій було надано майже тисячу кубометрів деревини та пиломатералів. Лікарням у зоні бойових дій надано 61 спальний комплект (матрац, подушка, ковдра, постільна білизна).

 


11.05.2022 18:07 давність новини: 10 дн.
Категорія: ЗМІ про нас
Автор:  Микола ЯВОРСЬКИЙ, Газета “Природа і суспільство”

126 млн. грн. витратили на ведення лісового...

У горах ростиме й модрина

Ліс перемоги в Карпатах саджали жителі сходу...